W piątek 15 listopada w Książnicy profesora Gerarda Labudy odbyło się kolejne Sympozjum Kaszubskie. Tym razem poświęcone życiu Kaszubów w czasie I wojny światowej – „Kaszubi w Wielkiej Wojnie (1914-1918)”. Organizatorami były: wejherowskie Muzeum, Instytut Kaszubski oraz Szkoła Doktorska Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
Zaprezentowanych zostało 5 referatów ukazujących różne sfery życia w czasie tego konfliktu. I chociaż na naszych ziemiach nie toczyły się żadne walki, to jednak wpływ na codzienność naszych przodków był ogromny.
Pierwszy temat (Wielka Wojna w obiektywie Augustyna Ziemensa) omówił pracownik Muzeum, Adam Lubocki. Kolekcja kilkudziesięciu negatywów ukazuje różne aspekty, często zupełnie niespodziewane i zapomniane.
Następnie prof. Tomasz Krzemiński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjrzał się wpływowi, jaki ten konflikt miał na zwyczaje żywieniowe. Szeroko ukazane zostały zmiany wynikające z niedoborów, spekulacji cenowej, a także wprowadzanie gorszych zamienników, takich jak K-Brot czy kawa z żołędzi.
Dr Michał Hinc również omówił kwestie związane z szeroko rozumianym życiem codziennym, a więc przede wszystkim zmiany w przestrzeni publicznej, mobilizację, a także mniej oczywiste sprawy, jak np. wpływ obecności jeńców państw Ententy na ludność kaszubską.
Pojawił się także wątek literacki. Prof. Adela Kuik-Kalinowska scharakteryzowała wspomnieniowe opisy Młodokaszubów (przede wszystkim Jana Karnowskiego i Aleksandra Majkowskiego), patrząc na nie z zupełnie innego punktu widzenia, aniżeli tego dostrzegalnego w pracach stricte historycznych.
Sympozjum zamknęło wystąpienie Prof. Daniela Kalinowskiego z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Przedstawiony został nieco zapomniany wątek związany z kaszubskimi jeńcami wywiezionymi przez Rosjan na Syberię. Pretekstem do podjęcia tematu jest dzieło Stefana Fikusa opisujące wspomnienia grupy osób, które doświadczyły tego losu.
Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem. Poszczególne referaty trafią wkrótce na muzealny kanał na YouTube. Planowane jest również wydanie tekstów w postaci publikacji.