Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki
Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
zaprasza na wernisaż wystawy
„ANIOŁOWIE MAŁEGO
TRÓJMIASTA KASZUBSKIEGO”
autorstwa
Ireneusza Leśniaka i Macieja Tamkuna
Wernisaż odbędzie się 8 października 2023r. (niedziela) o godz. 16.00
w siedzibie Muzeum, przy ul. Zamkowej 2a.
W programie:
– koncert w wykonaniu laureatów RUMSKIEGO WOKALU
– rozmowa z artystami
– otwarcie wystawy
– poczęstunek
O ARTYSTACH:
Ireneusz Leśniak
Urodził się w 1946 roku w Łodzi, mieszka w Rumi. Malarz samouk. Nigdy nie uczęszczał nawet do ogniska plastycznego. Od czternastego roku życia wychowuje się bez rodziców. lma się różnych zawodów. Był piekarzem, cukiernikiem, górnikiem, kierowcą-kinooperatorem, żołnierzem zawodowym, mechanikiem samochodowym, stoczniowcem i dyrektorem domów kultury.
Ponieważ posiadał również spore zacięcie literackie, ukończył zaocznie filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, sądząc naiwnie, że to ułatwi mu zostanie wziętym literatem. Nie został nim. Ale kilka nagród i wyróżnień w konkursach literackich zdobył.
Prawdziwym powołaniem Leśniaka zostaje jednak malarstwo. W 1983 roku otrzymał uprawnienia artysty malarza przyznane przez ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki. Żeby było ciekawiej – razem z Maciejem Tamkunem.
Odtąd malarstwo olejne staje się treścią Jego życia i wielkim wyzwaniem. W 1976 roku po raz pierwszy pokazuje publicznie swoje rysunki. Od tej chwili bierze udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. ANIOŁY PARYŻA wystawione w roku 2006 w renomowanej GALERIE ARTITUDE w stolicy Francji przyniosły mu znaczny rozgłos i uznanie.
Leśniak to artysta ciągle poszukujący, wyraża w swoich pracach optymistyczną percepcję otaczającego nas świata oraz piękno, które czeka na odkrycie.
Maciej Tamkun
Mieszkaniec Wejherowa – członek ZPAMiG, KSA i ZPTS. Historyk, teolog i pedagog nauczania sztuki i plastyki, surdopedagog. Kaszubski regionalista.
Artysta wszechstronny, człowiek wielu talentów, twórca o ugruntowanym stylu i wizji sztuki, to twórca nie dążący do awangardy, lecz szukający jej uniwersalnych form, czerpiący z najlepszych artystycznych tradycji koloryzmu polskiego. Rzeczywistość na Jego obrazach istnieje ponad czasem, ukazując męski pierwiastek jako źródło piękna i siły w wyrazistych barwach, a zwłaszcza w kontrastach, walorach czy nasyceniach. Kreatywny bezczas malarza szczególnie uwidacznia się w postaci portretu i pejzażu. Maciej Tamkun za swoją pracę twórczą otrzymał państwową odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a także liczne nagrody kaszubskie, regionalne i samorządowe.
W swoim dorobku posiada 37 wystaw indywidualnych (w tym za granicą, dwie we Francji, w Szwecji), ponad 100 zbiorowych. Ilustrator książek i okładek. Autor 2 scenariuszy teatralnych.
Malarstwo i poezja, obraz i słowo w jego twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość.
Wystawa będzie czynna do 4 stycznia 2024 r.